Lubisz wiedzieć z kim masz do czynienia?

myway, osobowość, motywacja, wartości, zachowania, testy rekrutacyjne,

To ludzka natura. Interpretowanie bodźców z otaczającego nas świata i nadawanie im znaczenia. To mózg nam pomaga i stosuje heurystyki, żebyśmy od wielości informacji nie zwariowali. Wszystko to, zatem, co jest przewidywalne, jest bezpieczne, bo wiemy, czego się spodziewać. Ale ludzie są różni, odpowiesz. Owszem, ale przewidywalnie różni. 🙂

Osobowość i zachowanie

Ludzie są ciekawi. Social media sporo nam informacji ujawniają. Są nawet badania, które mówią o tym, że rekruterzy sprawdzają tak potencjalnych kandydatów i potrafią wyprowadzić wnioskowanie na temat ich cech w oparciu o formy czasu wolnego na przykład. Natomiast czy to podstawa do wyciągania właściwych wniosków? Często w SM kreujemy, więc w tych badaniach rzeczywiście wyszło, że to nie najtrafniejsza podstawa decyzyjna.

Dużo mówią za to o nas nasze zachowania. Mogą one wynikać z różnych pobudek, natomiast jak wiadomo one są ważniejsze niż słowa. Ale skąd się biorą? Ze środka. Z osobowości, motywacji, wartości. Dlatego zrobiłam certyfikację DISC D3.

Czego się można się po mnie spodziewać?

W DISC D3 badamy kilka warstw. Zachowania i role grupowe to te warstwy, które są widoczne. Poza tym mamy warstwę motywacji i wartości, czyli coś, co nas głęboko pobudza do działania i definiuje nasze wybory.

Tym, co mnie napędza jest solidarność, ekonomia i wiedza. Co to znaczy? Że zawsze zwracam uwagę na innych i ich dobro stawiam nawyżej. Ale nie zapominam o efekcie tych działań, co by było to, co robię, było skuteczne i wartościowe dla innych. I z chęcią wykorzystuję swoje doświadczenie, które nieustannie rozwijam.

Jeśli chodzi o wartości to niezależność i uczciwość. Co znaczy, że potrzebuję przestrzeni, żeby działać, ale z pewnością dowiozę to, co ustaliliśmy.

Moje role grupowe to w dużej mierze strateg i analityk, niemniej niedaleko mi do kreatora, realizatora i koordynatora. Co to znaczy? Że odnajdę się w każdych warunkach i nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych. J

Zostają jeszcze zachowania – stała, sumienna i wpływowa. Blisko też mi do dominacji. To znaczy, że dysponuję pełnym wachlarzem zachowań, które pomagają mi elastycznie dopasować się do okoliczności.

Co z tym zrobić?

To bagaż, który wniosę do każdej relacji. Biznesowej i prywatnej. Oczekując partnerstwa, nastawienia na rezultat i komunikacji. Najlepsze jednak, jak mając taką wiedzę o sobie samym i drugiej osobie można się dopasować, zrozumieć i przejść na zupełnie inny poziom efektywności.

Tego Wam życzę, a jeśli sami chcielibyście się przekonać – zapraszam do mojego sklepu, gdzie znajdziecie test.

Create your account