Rynek pracy i jego zmiany w wyniku pandemii

równowaga, rynek pracy, myway, rekrutacja,

Apokalipsa. Wiele ich było w naszych czasach. Niektórzy tego sformułowania używają, by określić zmiany, które obserwujemy dzisiaj. Nadużycie? Zależy, z której strony spojrzeć. Czego się spodziewać? Na co się przygotować? Co nam przyniesie rynek pracy?

Dwie siły

Lubię Marvela. Zawsze jest ktoś dobry i ktoś zły. Siły się różnie rozkładają, ale można zaobserwować pewną sinusoidę. Na końcu wygrywa ten dobry. To taki obrazowy przykład. Można by mówić o hossie i bessie na giełdzie również. Ale w komiksach jest więcej kolorów. 🙂

Staramy się zapanować nad niepewnością i ją trochę przewidzieć – finansowo, biznesowo, życiowo. Zbieramy dane, analizujemy, żeby zobaczyć trendy i móc się na coś przygotować. Poczuć się bezpiecznie. Nie dać się zaskoczyć. Przynajmniej nie jak się daliśmy teraz.

Epidemii nikt nie przewidywał. Stąd też nikt nie ma gotowych recept i schematów działania. Marek Kamiński na jednym ze swoich wystąpień powiedział coś, co wydało mi się bardzo oczywiste, ale też zaskakujące zarazem. Przygotowując się na swoją pierwszą wyprawę na biegun, , nie miał żadnego doświadczenia polarnego. Musiał zatem wyobrazić sobie, jak powinien zareagować, gdy spadnie lawina śnieżna, czy wpadnie w przerębel, czy zaatakuje go niedźwiedź polarny. Gdyby tego doświadczył, nie przepracowując tych scenariuszy wcześniej na poziomie wizualizacji, jego życie byłoby zagrożone.

My teraz nie dostaliśmy czasu na przygotowanie się, wizualizacje rozwiązań. Musimy działać „real-time”. I ogarnia nas niepewność. Wyszliśmy ze strefy komfortu i nie wiemy, na jakiej podstawie snuć plany.

Konsekwencje

To co obserwujemy też ma dwie strony. W zależności, w którym sektorze się pracuje, doświadczenia będą różne.

Zobaczcie podsumowanie raportu Addecco, które pokazuje, jak różnie rozkładają się siły poszukiwań kandydatów w określonych sektorach.

Przez pandemię sporo biznesów zostało zamkniętych – handel (poza drogeriami, aptekami, sklepami spożywczymi i budowlanymi), turystyka, hotelarstwo, gastronomia, rekreacja. Pracodawcy szukają możliwości i masowo składają wnioski na tarczę antykryzysową. Szukają sposobu, by przetrwać. Część zwalnia, część redukuje czas pracy i płacę, część stara się utrzymać stan zatrudnienia. Niezależnie od decyzji, obranej strategii, w pracownikach jest wątpliwość „Czy moja praca jest pewna?”. To trudne pytanie, gdyż jak już powiedzieliśmy, nie ma na czym oprzeć planowania. Niemniej, jeśli mają pracę, to trudniej będzie ich przekonać do zmiany, bo ta z reguły wiąże się z 3miesięcznym okresem próbnym. Niewiele osób zmieni stabilną pracę na niepewną w niepewnych czasach. Co więcej? Stanowiska wyższe kierownicze mogą czuć się niepewnie – mają sporo wiedzy o kondycji firmy, a ich posada kosztuje dość sporo, a w wielu modelach i strukturach nie wykonują operacyjnej pracy. Może być tak, że tzw. działy wsparcia, HR, marketing, księgowość, przestaną być wewnętrznymi działami, a te usługi zostaną powierzone zewnętrznym firmom. Dzięki temu pracodawca ograniczy swoje koszty personalne, a stworzy koszty, które pomniejszą mu różne podatki. Z pewnością też w niedalekiej przyszłości zawód przedstawiciela handlowego będzie bardzo pożądany, bo postawi się przed nim niesamowicie ważne zadanie – odbudowy firmy.

Jeśli jednak zostanie już podjęta decyzja o redukcji stanu zatrudnienia, spowoduje to uwolnienie na rynek pracy wielu osób, które zawzięcie będą starały się o utrzymanie swojej płynności finansowej. Zatem będzie sporo aplikacji składanych do pracodawców, którzy akurat rekrutują, tym samym zwiększając konkurencję i kreując rynek pracodawcy. Drugim efektem, będzie elastyczność i przekwalifikowywanie się, czyli korzystanie ze swoich doświadczeń i kompetencji w innych branżach, stąd pewnie pracodawcy będą mogli obserwować sporo CV nie do końca zgodnych z profilem publikowanym w ogłoszeniu o pracę. Wyzwaniem pracodawcy będzie wybór  z dość pokaźnej puli chętnych kandydatów i odpowiedni proces ich selekcji, by faktycznie wybrać najlepszych.

Z drugiej strony, są firmy, które wciąż działają i odnotowują swoje szczyty – produkcja maseczek, środków do higieny, makaronów. Tu wciąż potrzeba ludzi, których brakuje. Rozkład sil się nie zmienił na rynku pracy i w tych ofertach wciąż mogą wybierać pracownicy, dyktując warunki. Jest to też szansa i kierunek dla tych, którym koronawirus pokrzyżował plany zawodowe.

Co teraz?

W takiej sytuacji na pewno radzę zastanowić się nad szkoleniami i wykorzystać czas szukając pracy, również rozwijając kompetencje, które będą podążać za rynkiem pracy.

Warto też zerknąć do CV – o tym, na co zwrócić uwagę pisałam tu.

Jak szukać pracy?

  • wszystkie jobboardy – pracuj.pl, praca.pl, olx.pl, infopraca, praca.money.pl (zbiera ogłoszenia z różnych portali), lokalne serwisy mogą być teraz bardziej popularne, bo są tańsze, a już wiemy, że płynność finansowa wielu firm została zachwiana,
  • warto odezwać się do rekruterów na LI w swoim regionie i dać im znać, że jest się na rynku dostępnym i przesłać im CV – ja udostępniam też tą informację na swoim wallu,
  • ponadto LinkedIn ma opcję „otwarty na nowe oferty”, co z kompozycją dobrze wykorzystanych słów kluczowych pozwoli rekruterom łatwo do siebie dotrzeć,
  • zmapuj firmy, w których chciałbyś pracować i wyślij im otwartą aplikację, to też ogranicza koszty, bo nie trzeba publikować ogłoszeń, a można skorzystać z otwartych aplikacji,
  • popytaj znajomych i rozsyłaj CV poprzez nich – polecenie jest jednym z najskuteczniejszych kanałów zatrudnienia.

A w tzw. międzyczasie, można  przyjmować chociażby krótkie zlecenia, aby zapewnić sobie płynność finansową:

  • mniejszych zleceń na pewno warto szukać na fb – jest masa grup, do których można dołączyć i przeglądać zlecenia,
  • useme,
  • fivver, upwork, freelance, oferia – tego typu portale pozwolą na wyszukiwanie zleceń, tu znajdziesz ich ranking.

Ale przede wszystkim nie poddawaj się – trzeba dać sobie czas i cierpliwość. Bo sytuacja nie jest standardowa. Obserwuj, wyciągaj wnioski. Dodaj trochę kreatywności (bo mówią, że kolejną konsekwencją pandemii będzie wzrost innowacyjności).

A jeśli mogę coś dla Ciebie zrobić, daj znać. Powodzenia!

Create your account